Peygamber Efendimizin Tavsiye Ettiği Yiyecekler

Peygamber Efendimizin Tavsiye Ettiği Yiyecekler

 

Kendi sağlığına dikkat etmek her müslümanın görevidir. Sağlık hakkında Hz. Muhammed, “Sizlerden her kim vücutça sağlıklı, nefsinden, malından korkusuz ve huzurlu , günlük yiyeceği de yanında olarak sabahlarsa, sanki dünyanın bütün nimetleri kendisinde toplanmış gibi olur.” demiştir.

Yine bu konuyla ilgil olarak, “Emniyetli yaşamak ve sağlıklı olmak iki büyük nimettir ki, insanlardan pek çoğu bu iki nimetten mahrumdur.” demiştir ve insan sağlığının önemini vurgulamıştır.

Hazreti Muhammet; incir, üzüm ve herkesin bildiği gibi hurmayı çok severdi. Ve bunların yenilmesini de tavsiye ederdi. Aynı zamanda Hz. Muhammed, hurmayı kabakgillerden olan acur ile birlikte yermiş ki Hz. Aişe bunun kişiye kilo aldırdığını söylermiş. Hz. Muhammed, “Ayva, göğüsteki sıkıntıyı, ağırlığı giderir, gönlü (kalbi) ferahlatıp kuvvetlendirir” demiştir ve ayva yenmesini de tavsiye etmiştir.  Aynı zamanda bal ile ilgili Kuran’da “Rabbin, bal arısına, ‘Dağlarda, ağaçlarda ve hazırlanmış kovanlarda yuva yap, sonra her çeşit bitkiden ye; sonra da -bal yapman için- Rabbinin gösterdiği yollardan boyun eğerek yürü’ diye öğretti. Onun karınlarından renkleri çeşit çeşit bir içecek çıkar ki, onda insanlar için şifa vardır. Düşünen bir millet için bunda ibretler vardır” şeklinde bir ayet yer almaktadır ki Hz. Muhammet de bunun üzerine balın faydalı olduğunu sıklıkla söylemiştir. Kuran’a göre et en kıymetli gıdalardandır ve bu konudan Kuran-ı Kerim’de tam on iki kere bahsedilir. Zeytin de Kuran’da adından sıklıkla bahsettiren besinler arasındadır ve tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir