Peygamber Efendimizin Bir Günü Nasıl Geçerdi

Peygamber Efendimizin Bir Günü Nasıl Geçerdi

Hz. Muhammed sabahları erken saatte uyanırdı ve güne sabah namazıyla başlardı. Buradan Hz. Muhammed’in güne ne kadar erken başladığını anlamış oluyoruz. Sabahları evine iki kere müezzin gelir, birinde kendisine namaz vaktinin geldiğini haber verir, diğerinde ise müezzin geldiğinde mescide çıkar kendisini bekleyen ashabına sabah namazını kıldırırdı.

Ardından öğle vaktine kadar ashabıyla sohbet ederdi. Sohbet konuları genelde gündelik konular, rüya tabirleri, tarih olurdu. Çocuklarla şakalaşırdı. İbadetten sonra yorulan bedeni için istirahat ederdi. Gece ibadet ve benzeri faaliyetlerle uğraştığı için İslami literatürde kayyule denilen öğle öncesi uykusuna yatardı.

Ardından ashabına öğle namazı kıldırırdı. İkindi vakti de ashabına namaz kıldıran Hz. Muhammed, o sırada gece gündüz meleklerinin nöbet değişimi olduğunu bildiğinden bu faslı uzun tutardı. Akşam namazının ardından gece, Baki Mezarlığı’na gider ve vefat etmiş olan azhabına dua ederdi. Çok önem verdiği bu işi hiç atlamazdı.

Yatsı namazını da ashabına kıldıran peygamber, mühim bir mesele yoksa çok konuşmadan evine giderdi. Namaz kılmadan önce herkesin ip gibi dizilmesine çok dikkat eder hatta bazen kol-omuz hizası yaptırırdı.

Temizliğe inanılmaz derecede önem verirdi. Sarık takardı ve en sevdiği elbisesi gömleğiydi. Peygamberimizin en sevdiği renk ise beyaz idi. Irkçılık yapanı sevmezdi. Evde yiyecek bir şey yoksa oruca niyetlenirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir