Kudüs Şehri ve 3 Büyük Din İçin Önemi

Kudüs Şehri ve 3 Büyük Din İçin Önemi

Kudüs Ortadoğu topraklarında İsrail ve Filistin devletlerinin ortasında bulunan şehirdir. İslamiyet, Hristiyanlık ve Musevilik olmak üzere dünyanın 3 büyük dini için kutsal olarak kabul edilen tek şehir olma özelliğine sahiptir. Tarihi geçmişine bakıldığında ise Kudüs, M.Ö.  2000 yıllarına kadar dayanmaktadır.

Dünyanın en eski şehirlerinden birisidir. Tarihte birçok medeniyete ve uygarlığa ev sahipliği yapmış, birçok savaşa görgü tanığı olmuştur. 2  kere yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış, 23 kere fethedilmiş ve 52 kere saldırıya uğramıştır.

M.Ö. 10. Yüzyılda Hz. Davut’un Kudüs’ü ele geçirmesi üzerine bu şehir Yahudiler için büyük öneme sahip olmuştur. Hatta Hz. Davut’un oğlu Hz. Süleyman, Kudüs’te Süleyman Mabedini yaptırmıştır. Yahudilerin başında dua ettikleri ağlama duvarı da Süleyman Mabedi’nden geriye kalan tek parçadır.

Hz. İsa Kudüs’te çarmığa gerilmiş olduğundan dolayı şehir Hristiyanlar için önem kazanmış ve hac ibadetlerini yaptıkları şehir haline gelmiştir. Ayrıca Peygamberimiz miraca Kudüs’ten yükseldiği için ve Mescid-i Aksa’nın buraya yapılmasını istediği için de Kudüs dinimiz için büyük öneme sahiptir.

Kudüs tarihte birçok devlet tarafından fethedilmiştir. Sahabe-i Kiram’dan Hz. Ömer, Eyyübiler devleti kurucusu Selahattin Eyyübi ve doğunun fatihi Yavuz Sultan Selim İslam alemi adına bu kutlu fetihi yaşayan kişilerdir.

Kudüs, I. Dünya savaşından sonra ilk olarak İngiliz sömürgesi olan Filistin’e bırakılmış, II. Dünya savaşından sonra ise 1948’de kurulan İsrail devleti tarafından işgal edilmiştir. Hala daha işgal altında bulunsa bile Kudüs, o kutlu fetihi tekrardan gerçekleştirecek fatihini beklemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir