Kabir Namazı Nasıl Kılınır?

Kabir Namazı Nasıl Kılınır?

Kabir namazı yatmadan önce yeni taze bir abdest alınarak kılınan iki rekâttan oluşan bir namazdır.

Tahiyyatta oturulduğu gibi oturularak kılınmaktadır. Öncelikle niyet edilir ve tekbir alınır sonra Sübhaneke duası okunur. Euzu besmele çekilir ve Fatiha Suresi ve Zilzal Suresi okunmaktadır. Rükû da eller dizlere konulur ve bir miktar eğilip, secde de ise normal namazlar da olduğu gibi secde edilir. İkinci rekâta geçtiğimiz de ise Besmele ‘den sonra Fatiha Suresi ve Tekâsül Suresi okunmaktadır. İlk rekâtta olduğu gibi rükû ve secde işlemi tekrarlanır ve tahiyyata oturulur. Ettahiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik, Rabbena Atina, Rabbenağfirli dualarını okuyarak selam verilir ve namaz tamamlanır.

Ebu Umame, Enes ve diğer sahabelerden rivayet edildiğine göre “Efendimiz yatağa girmek istediği zaman yatağına oturur, uyumadan evvel öylece iki rekât namaz kılardı. Birinci rekâtta Zilzal, ikinci rekâtta ise Tekasür surelerini okurdu.”

Kabir namazı bu şekil de kılınan iki rekât namaz olarak din kitapları arasında yerini almıştır.

Ayrıca Ümmü Seleme bir rivayete göre  “Efendimiz vitir namazından sonra oturduğu yerde kısa olarak iki rekât kılardı”. Diye geçmektedir.

Günümüz de namazın farklı şekiller de kılınışları mevcuttur. Kimi yatsı namazından ve vitir namazından sonra oturarak kabir nur namazı altında kabrin aydınlık ve ferah olması için bu namazı kılmaktadır.

Bir kısmı ise Zilzal ve Tekâsül sureleri ile olan kısmı uygulayarak o şekil de namazı gerçekleştirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir