Fıtri Din Nedir?

Fıtri Din Nedir?

Her insanın içerisinde doğasından gelen birtakım duygular bulunmaktadır. Bu doğal duygular ise insanın yaşam tarzına ve yaşadıklarına göre şekillenmektedir. Duyguların yaşam tarzına ve insanın yaşadıklarına göre şekillenmesi, insanda zamanla birtakım ihtiyaçların meydana gelmesine olanak sağlamaktadır.

Din ise insanın sadece manevi bir görevi değil aynı zamanda insanın ihtiyacı olduğu bir faktördür. Din duygusunu insanın doğal olarak hissetmesi ve manevi huzura kavuşabilmek için bu faktörü arzu etmesi Fıtri Din anlamına gelmektedir.

Dinin Fıtri olması, dini isteğin artması anlamına gelir ve insanın yaratılışına uygun olduğunun bir göstergesidir. İnsan hangi yapıda yaratıldıysa onun doğasına uygun dini kurallar emredilmiş veya yasaklanmıştır.

Böylece insan hayatında düzenleme yoluna gitmek ister ve yanlış olduğu bir şeyi yaptığında suçluluk isteği duyar. Din insanın Fıtratında olmasından dolayı kabahatli olduğunu hisseder ve dini kurallara uyma duygusu uyanır. Buna dayanaraktan din duygusunun fıtri olduğunu söylenebilir.

İnsan inanma ihtiyacıyla yaratılmış ve bugüne kadar her zaman ve her yerde kendisini ulu yüce ve kudretli bir varlığın yanında olduğuna inanma ihtiyacı hissetmiştir. Dini, ihtiyaç gibi hissetmek ve arzu etmek insanın içerisindeki bir duygu çeşididir.

Bundan dolayı din duygusunun derinliğini insanın fıtratında aramak gerekir. Tevhit ve Allah’a iman dini olan Fıtri Dini, insanın yaşamı son buluncaya kadar insanın daima içinde ve aynı zamanda insanın muhatabı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir