Hacca Nasıl Gidilir

HACCA NASIL GİDİLİR

Hac, ibadet amacıyla hac mevsiminde Kabe’yi ziyaret etmeye denir. İslamın beş şartından biri olan hac; akıl sahibi olan, buluğa erişmiş olan, özgür olan maddi durumu elveren, sağlıklı olan, yol güvenliğini sağlayabilen, haccın vaktine yetişen tüm müslümanlar için farzdır.
Hac ibadeti üç türe ayrılmaktadır. Bunlar; ifrad, temettu ve kıran haccıdır. Haccın türlerinden Türk hacı adaylarının en fazla tercih ettiği hac şekli, temettu haccıdır.
Hac ibadetinde önce ihrama girilir. Bu 2 rekat ihram namazı kılarak, Allahtan Hac ibadetini gerçekleştirmenin kolaylaşmasını istemekdir. Ardından tavaf edilir. Unutmamak gerekir ki; tavafın kabul edilmesi için Hacer-I Esved hizası geçilmeden niyet edilmelidir. Ardından say yapılır. Bu Safa ve Merve tepeleri arasında yedi kere gidip gelip dua etmek demektir. Say bitince tıraş olunur ve ihramdan çıkılır. Say tamamlandıktan sonra Arafat Vakfesi yapılır. Burada dünyevi hislerden arınılır Zilhicce’nin 9. Günü olan Arefe gününde sabah vakitlerinde Arafat’ta bir araya gelir. Namaz bitiminde kıbleye yönelerek vakfe duası edilir.
Vakfe’nin ardından Müzdelife’ye geçilir. Bu bölgede şeytan taşlama amacıyla taşlar toplanır. Müzdelife’nin ardından Mina’ya gelinir. Mina’da bayramın ilk gününde şeytan taşlanır, kurban kesilir ve tıraş olunur. Artık eşle yakınlaşma dışında bütün ihram yasaklar bitmiştir. Bayramın ilk gününde Kabe’ye gidilir ve farz olan ziyaret tavafı gerçekleştirilir. Şeytanlar yedişer defa taşlanır. Hacı adayı Mekke’den ayrılmadan önce son bir kez veda tavafı gerçekleştirir. Ve Hac ibadeti sona erer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir