Fıtri Zekâ Nedir?

Fıtri Zeka Nedir?

İnsan vücudu şüphesiz dünyadaki tüm varlıkların en üst seviyesindedir. İnsanın yaratılışı tesadüflere dayanmamakla birlikte mucizevi bir yapıyla donatılmıştır. Bir bireyin sadece fiziki özellikleri gözle görülebilmektedir.

Fiziki özelliklerin yanı sıra insanda içsel arzular ve doğasından gelen birtakım şeyler vardır. Fıtri Zeka kelimesinin anlamına inmeden önce Fıtri kelimesini ele almamız gerekmektedir. Fıtrat kelimesinden türemiş olan Fıtri aslında doğasında olan ya da doğal olanak anlamına gelmektedir. Doğal Olanak; özelliklerin kuşaktan kuşağa ya da nesilden nesile geçtiği düşünülen anlak türüdür.

Her insanın kendine özgü zekası ve davranışı bulunmakla birlikte, aynı zamanda insanların belirli bir anlama kapasitesi olaylara farklı pencerelerden bakış stili bulunmaktadır. Zeka geliştirilebilen bir unsurdur.

Fıtri Zeka ise, doğuştan gelen zeka anlamına gelmektedir. Her insanın fıtratında farklı özellikler bulunduğundan insan zekasını istediği müddetçe geliştirebilir. Fıtri zekayı bilimsel olarak irdelemek gerekirse bu terim çoklu zeka teorisi adı altında incelenmektedir.

Çoklu zeka teorisinde insanların kendi zeka kapasiteleri haricinde başka bir zekaya daha sahip olduğu savunulur ve zekanın bireysel gelişimlere ve yeteneklere göre de şekillendiği iddia edilir. Bu teoride zeka; hali hazırda problem çözmeye uygun yetenekler ve bilgi düzeyi olarak adlandırılmaktadır.

Fıtri Zeka doğal olarak hedef yönelimlidir. Zeka fıtri bir ihtiyaç olmakla birlikte dini açıdan da fıtri kelimesi ilk yaratılış hali, temiz ve doğal anlamına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir