2018 Fitre Miktarı

2018 Fitre Miktarı

Fıttır ya da Fitre olarak geçen yardımlaşmanın en temel göstergelerinden biri olan bu ibadet İslamiyet ile birlikte hayatımızın bir parçası olmuştur. İslamiyet’te yakın akrabaları korumak ve kollamak, mazlumlara ve yetimlere yardımcı olmak, fakirleri doyurmak ve kimsesizlere yardımcı olmak üzere birçok ibadet şekli vardır. Bunların hemen hemen hepsi nefse çok ağır gelse de hem malı bereketlendirir hem de sevabı açısında büyük avantajlar sağlar.

Fitre Ramazan ayına giren her erkek ya da kadının kendi himayesindeki kişilerin ve kendilerinin adına yardıma muhtaç olan kişilere her yıl değişmek sureti ile verdikleri mal ya da mal karşılığında ki paradır. Her yıl değişmesinde ki neden ise genel anlamda İslamiyet döneminde fitre belirli ürünler üzerinden verilmekteydi ve bu ürünlerin fiyatları ise sürekli olarak değiştiğinden kaynaklanmaktadır.

Kuru üzüm, hurma, arpa, buğday ya da farklı ürünlerin 1 sa’ olarak dağıtıldığı hadislerden de görüldüğü gibi fitre 1 sa’ yani ölçek miktarınca dağıtılan bir yardımlaşma aracıdır. Artık bunun karşılığında dilerseniz o ürünleri verebilir ya da dilerseniz bunun tam olarak karşılığı olan para verebilirsiniz. Bu tamamı ile sizin seçiminizdir.

Tabii ki fitre miktarı bu sene de her sene olduğu gibi fiyatların yükselmesine paralel olarak artmıştır. Ve son olarak Diyanet’in belirlediği miktar olan 19 TL’dir. Bu miktar he aile ferdi ile çarpılarak hesaplanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir